August 1, 2021

Sudanissa elokuvateatteri etsimään uutta elämää vallankumouksen jälkeen

Jos haluat pysyä ajan tasalla afrikkalaisista uutisista, tilaa “Monde Afrique” -uutiskirje tästä linkistä. Löydä joka lauantai klo 6 viikko ajankohtaisista tapahtumista ja keskusteluista, joita Monde Afrique -lehden toimittaja käsittelee.

Esitys elokuvasta ”Matka Keniaan” Sudanin elokuvatehtaan puutarhassa Khartumissa 18. heinäkuuta 2021. Al-Bashirin hallinnon aikana, kun elokuvateatterit olivat sulkeneet ovensa, monet ihmiset kokoontuivat katsomaan elokuvia ryhmänä: ”Pelasimme susien kanssa ”, Tallal Afifi sanoo ironisesti.

Al-Wahda-elokuvateatterin (arabiaksi ”yhtenäisyys”) kellarissa Tallal Afifi avaa pölyllä peitetyt filminauhat. Puolivalossa hän kompastuu vanhojen tilikirjojen ja särkyneiden lippulaatikoiden yli. Ulkopuolella iso näyttö on värjätty harmailla tahroilla, telineillä seisoo edelleen muutama ruosteinen tuoli, jotka on muunnettu paikoin banaanivarastoiksi ja maissintuhoiksi vierekkäisille ruokakaupoille. Sudan Film Factory -yhdistyksen perustajalle, joka yrittää elvyttää elokuvakulttuuria Sudanissa, Al-Wahdan rauniot ovat teollisuuden allegoria “Haudattu elävältä”.

Jakso 8 Etelä-Sudanissa Juba-elokuvateatteri on käynyt läpi nuoren maan myrskyisän historian

Vuonna 1974 vihitty, tämä ulkoilmateatteri Koberin alueella Khartumin pohjoisosassa näytti sudanilaisia, kiinalaisia, korealaisia ​​ja egyptiläisiä elokuvia. Tämän kulta-ajan aikana pääkaupungin 16 elokuvateatteriin mahtui yli 40 000 katsojaa per ilta. ”Jopa jalkapallo ei houkutellut niin monia ihmisiä. Elokuva oli osa jokapäiväistä elämää, sekoittaen sosiaalisia luokkia. Ihmiset tapasivat täällä, väittelivät, flirttoivat, puhuivat liiketoiminnasta ennen istuntoa ja sen jälkeen ”, sanoo entinen elokuvakriitikko, välähdys nostalgiasta hänen silmissään.

“Elokuvateatteria pidettiin uhkana”

Itsenäisyyden aikaan vuonna 1956 Sudan oli yksi elokuvan edelläkävijöistä Afrikassa. Avantgarde Gadallah Gubara teki ensimmäisen afrikkalaisen värikalvon vuonna 1955, Khartumin laulu, alkusoitto monille Sudanin elokuville, jotka on esitetty seuraavina vuosina yhtenäisen Sudanin 60 elokuvateatterissa, ennen kuin teollisuus romahti.

Jo Gaafar Nimeiryn (1969-1985) diktatuurin aikana elokuvatuotantoa valvottiin tiukasti viranomaisten toimesta. “Sensorit olivat tarkkoja yhteisön herkkyyden säilyttämisen nimissä”, muistelee Tallal Afifi. Mutta pahin oli tulossa. Lyhyen demokraattisen jakson jälkeen vuoden 1989 sotilas-islamistinen vallankaappaus, joka merkitsi Omar Al-Bashirin ja Kansallisen kongressipuolueen hallituskautta, on ehdottomasti kaatanut verhon Sudanin elokuvamaailmaan.

Jakso 1 Norsunluurannikko: Abidjanissa, vanhojen elokuvateattereiden polulla

”Kuten kaikkia taiteellisia tapahtumia, elokuvateatteria pidettiin uhkana. Massojen kokoaminen yhteen poliittisten kokousten ulkopuolella ei ollut viranomaisten makua. “, selittää Sudanin elokuvatehtaan perustaja. Yön ulkonaliikkumiskiellon perustaminen vuosina 1989-1995 allekirjoitti ulkoilmateattereiden kuolemantuomion, joka suljettiin peräkkäin. Jälleenmyyjät ja tuottajat hävisivät maan kokonaan vuodesta 1997 lähtien, jolloin islamilaiselle hallitukselle määrättiin uusi vallankaappaus, amerikkalaiset ja eurooppalaiset taloudelliset sanktiot sen politiikasta, jonka katsottiin olevan tyytymätön terrorismiin.

“Sudan on elänyt kolmekymmentä vuotta eristyneisyyttä”, väittää Suleiman Ibrahim, 65-vuotias elokuvantekijä, joka on koulutettu Moskovassa 1970-luvulla. Suurin osa hänen sukupolvensa ohjaajista meni maanpakoon. Niille, jotka ovat hänen tapaansa pysyneet, “Hallituksen paine harteillemme oli valtava, olimme jatkuvasti turvapalvelujen silmissä”hän muistelee.

Kahden vuoden ajan uusiminen

Suleiman Ibrahimin viikset ja viehättävä käyttäytyminen eivät ole tuntemattomia eurooppalaisille katsojille. Kolmen muun kanssa “Tapaturmatoverit”, he yrittivät kunnostaa vanhan elokuvateatterin Thawran alueella Khartumin pohjoisosassa saamatta koskaan tarvittavia lupia. Heidän turha taistelunsa ikuistettiin elokuvassa Puhuminen puista, ohjannut Suhaib Gasmelbari, joka voitti parhaan dokumenttielokuvan palkinnon Berliinin elokuvajuhlilla vuonna 2019. Symbolina se on elokuva elokuvasta, joka on elvyttänyt koneen.

Suuri paradoksi tästä hämmentävästä herätyksestä, Sudanin elokuvia, joita ulkomaiset kriitikot ovat kiittäneet, ei näytetä Sudanissa

Kahden vuoden ajan uudistaminen on ollut työssä. Jotkut elokuvat kuten Khartum Offside Marwa Zein, tai viime aikoina Kuolet 20-vuotiaana, kirjoittanut Amjad Abu Alala, ovat kiertäneet kansainvälisiä festivaaleja ja voittaneet lukuisia palkintoja. ” Nämä elokuvat nostavat maan jälleen valokeilaan ja herättävät ulkomaalaisten yleisön uteliaisuutta. “, toivottaa tervetulleeksi Tallal Afifi, joka osallistui Amjad Abu Alalan elokuvan tuotantoon.

Tallal Afifi pitää vanhoja vaurioituneita elokuvia käsissään Al-Wahda-elokuvateatterissa Khartumissa, Sudanissa, 15. heinäkuuta 2021:

Koko sukupolvelle nuorille elokuvantekijöille, jotka ovat leikanneet hampaansa enemmän tai vähemmän salaa viimeisten kymmenen vuoden aikana, joulukuussa 2018 alkanut kansannousu, joka johti Al-Bashir-hallinnon kaatumiseen muutama kuukausi myöhemmin, avasi uuden tilan vapauksiin. «

Se oli onnellinen sattuma. Elokuvantuotantoa ei kannustanut varsinainen vallankumous. Suurin osa ohjaajista oli jo alkanut kuvata käsillä olevilla keinoilla Internet-nousun jälkeen. Mutta tämänhetkiset tapahtumat ovat mahdollistaneet uuden ilmeen näihin elokuviin antamalla niille syvyyttä ”, sanoo Tallal Afifi.

Suurta paradoksia tälle hämmentävälle herätykselle, Sudanin elokuvia, joita ulkomaiset kriitikot ovat kiittäneet, ei näytetä Sudanissa. Tallal Afifille tämä on yksi suurimmista haasteista, joihin on vastattava. 43-vuotiaana tämä intohimoinen unelma herättää uusi suosittu villitys seitsemännelle taiteelle. Hänet kutsuttiin Münchenin elokuvajuhlille vuonna 2008, ja hänet innoitti irakilainen dokumenttielokuva Elämä kaatumisen jälkeen Kasim Abid, joka voitti ensimmäisen palkinnon. ”Tunnistin siellä Sudanin, sen diktatuurin, sen kaksi jokea, uskonnot, jotka tappavat toisiaan. Sanoin itselleni, että jos tämä ohjaaja pystyi kuvaamaan käsikameralla ja voittamaan palkinnon, meillä oli myös mahdollisuus », Hän selittää.

Jakso 2 Pohjois-Nigeriassa konservatiivinen Kannywood-elokuvateatteri

Palattuaan Khartumiin lyhyen vuoden maanpaossa Kairossa hän perusti Sudanin elokuvatehtaan vuonna 2009 Goethe-instituutin tuella. Hänen järjestönsä, joka järjestää itsenäisen elokuvafestivaalin, on jo kouluttanut yli 300 opiskelijaa eri elokuva-ammateissa. Tänä heinäkuuta päivä yhdistyksen tiloissa, joka sijaitsee huvilassa pääkaupungin varakkaalla alueella, sata ihmistä tuli osallistumaan kahden sudanilaisen elokuvan esittelyyn. Istuvat keskellä puutarhaa muovituoliriveillä, katsojat käyttävät naamiota. Toinen vaikea isku, Covid-19-epidemia, on hidastanut ennusteiden vauhtia.

“Se on kekseliäisyyttä”

Näytöksen lopussa Ibrahim Muhammad, yksi ohjaajista, suorittaa näyttelyn kertomalla elokuvan taustan ja vastaamalla katsojien kysymyksiin. ”Sudanissa sinun on tuotettava elokuvasi yksin. Niitä ei voida rahoittaa. Se on kekseliäisyyttä, koulutamme ystäviä äänen tallentamiseen », kertoo elokuvantekijä, joka aloitti kuvaamisen kuusi vuotta sitten ja on nyt perustanut pienen itsenäisen tuotantoyhtiön.

”Kiinnostus Sudanin elokuvateatteria kohtaan kasvaa, mutta tämä on muutettava investoinneiksi. Tarvitsemme rahaa paikallisten tuotantoyritysten, mutta erityisesti infrastruktuurin, kehittämiseen. Meiltä puuttuu kipeästi ammattitaitoisia studioita ”, hän päättelee.

Resurssien puutteen vuoksi tämä uusi Sudanin kohtaus tekee enemmän lyhytelokuvia tai dokumentteja. Kansainväliset pakotteet, jotka poistetaan, vaikeuttavat edelleen varaosien tai ohjelmistopäivitysten ostamista. Jotkut tekevät matkan lentokoneella Dubaihin tai Saudi-Arabiaan, kiintolevyt taskussa.

Jakso 5 Thomas Sankaran elokuvateatteri saa Burkinabés haaveilemaan

Al-Bashirin kaatumisen jälkeen Ibrahim Muhammadista on tullut optimistinen. ”Olemme eläneet kolmekymmentä vuotta tyhjyyttä; 30 vuotta taiteen tuhoutumista; kolmekymmentä vuotta aivopesua. Elokuvateatteria pidetään nyt haramina, sopimattomana, hyödyttömänä. Meillä, johtajilla, on tärkeä rooli sen selvittämisessä, mitä vanha hallinto otti käyttöön. Voimme muuttaa ulkonäköä ”, hän toivoo ennen kuin lisää vallankumouksen “On edelleen keskeneräinen”.

Tämän nuoren ohjaajan takavarikoitiin, kun hän peitti rauhanomaisen istunnon, joka asennettiin armeijan päämajan eteen huhtikuussa 2019. Hän pahoittelee useiden edellisen hallinnon kenraalien läsnäoloa siirtymävaiheessa. ”Kuukausien ajan kaikki improvisoivat ohjaajana. Taide oli kaikkialla. Meillä on niin paljon piilotettuja tarinoita, joita paljastaa, laittaa kuviin ”, hän unelmoi. Tälle uudelle sukupolvelle seitsemännen taiteen ystäville sudanilainen elokuva on taas käynnistynyt, eikä mikään pysty pysäyttämään sitä.

Afrikkalaiset elokuvateatterit

Maailma Afrikka ja hänen kirjeenvaihtajansa menivät tapaamaan afrikkalaisia ​​elokuvateattereita. Kadonneen kultakauden ikäiset, kuten Norsunluurannikolla tai Algeriassa, jossa muutama vuosikymmen sitten ajoimme pimeissä huoneissa löytääksemme uusimmat toimintaelokuvat tai löytääkseen uudelleen kansallisen luomisen klassikot.

“Elokuvateatterit eivät selvinneet siirtymisestä analogisesta digitaaliseen” 2000-luvun alkupuolella pahoittelee Norsunluurannikon elokuvakriitikkoa Yacouba Sangarét. Siellä, kuten muuallakin, seitsemännen taiteen piti kulkea sivutielle päästäkseen edelleen yleisöönsä. Videokaupat – VHS-nauhoilta DVD-levyille – ovat kasvattaneet elokuvan katsojien sukupolvea.

Jotkut yrittävät elvyttää myyttisiä paikkoja ja vaativaa ohjelmointia, kuten Marokossa tai Burkina Fasossa. Toiset näkevät sarjassa uuden hedelmällisen luomisen muodon. Tangier-elokuvakirjaston faneista konservatiiviseen Kannywood-elokuvateatteriin Pohjois-Nigeriassa, he tekevät afrikkalaista elokuvaa tänään.

Jakso 1 Norsunluurannikko: Abidjanissa, menneiden aikojen elokuvateattereilla
Jakso 2 Pohjois-Nigeriassa konservatiivinen Kannywood-elokuvateatteri
Jakso 3 Isabelle Kabano, Ruanda reunalla
Jakso 4 Kamerunissa Netflixin ostama neljä paikallista elokuvaa antaa toivoa elokuvasektorille
Jakso 5 Thomas Sankaran elokuvateatteri saa Burkinabés haaveilemaan
Jakso 6 Tangier-elokuvateatteri haluaa palauttaa marokkolaisille seitsemännen taiteen maun
Jakso 7 Algeriassa elokuvateattereiden mahdoton kuntoutus
Jakso 8 Etelä-Sudanissa Juba-elokuvateatteri on käynyt läpi nuoren maan myrskyisän historian
Jakso 9 Sudanissa elokuvateatteri etsimään uutta elämää vallankumouksen jälkeen

http://wiki.gentilsvirus.org/extensions/magpierss-0.72/scripts/magpie_slashbox.php?rss_url=http://toptrendingnews.xyz/feed

lisätietoja täältä