June 22, 2021

Vuotta myöhemmin Bluesin kannattajat löytävät stadionien ilmapiirin

Marseillaise, joka otettiin sydämestä telineiltä, ​​heilutti kolmivärisiä lippuja, kaksikymmentä astetta lämpömittarissa ja täysin odottamaton kaksinkertainen tulos Giroudilta … Ranskan joukkueen ja sen yleisön jälleennäkemisen iltana ei tule olemaan yllätyksiä, tiistaina 8. kesäkuuta. epäilemättä tätä tulosta bluesin kannattajat toistivat usein: 3-0 Bulgariaa vastaan ​​tästä viimeisestä ystävyysottelusta ennen Euroa. Stade de Francen sisällä yleisö myös vapisi, kun Karim Benzema joutui viiden vuoden poissaolon jälkeen poistumaan nurmikolta loukkaantumisen vuoksi. Mutta tämän ottelun 5000 vierasta eivät väistyneet mielihyvästään. Ne, jotka huoltajat, poliisit, santarmit, palomiehet tai opiskelijat, olivat koronaviruskriisin eturintamassa, löysivät lopulta pelkästään katsojia jännittävästä ottelusta. Valokuvaaja Benjamin Carrot meni tapaamaan heitä.

Kalvin, 25, tuli äitinsä kanssa, joka on sairaanhoitajan avustaja Bichatin sairaalassa. ”Se tekee meistä hyvää, elämme uudelleen. “

Ranskan jalkapalloliitto kutsui Clara ja Paul, Co’P1-yhdistyksen opiskelijat ja jäsenet. “Viime kerralla olin siellä 13. marraskuuta 2015 tehtyjen iskujen aikana, sanoo Paul. Tänään on suuri ilo. On hämmästyttävää nähdä kaikki tämä jännitys. ”

Irrésistibles-ranskalaisten kannattajien yhdistyksen jäsenet, jotka kutsuvat itseään Jojo-tiimiksi, laulavat ja asettavat tunnelman stadionin sisäänkäynnin eteen.

Morgan: “Se on uskomatonta, suuri ilo. Kannattajana se on kuin maailmani olisi palaamassa eloon. Odotimme sitä! “

Jean-Michel ja Maxime, Blues-osion kannattajien Maubeuge jäsenet: “Pelasimme viimeisen pelin suljettujen ovien takana, Ranska-Ukraina (7. lokakuuta 2020). Olimme 150 ja se ei ollut hieno. Siellä ollessamme olemme onnellisia, se on elämäämme! “

Stade de Francen edessä baariterassi ” Tapaaminen “ on täynnä.

Freddy: ”Minulla oli etuoikeus viime kerralla (Ranska-Ukraina-otteluun 7. lokakuuta 2020). Siellä otan 80 ihmistä. On hienoa päästä takaisin sekoitukseen ennen euroa. Menen jälkeenpäin Unkariin, näen Unkari-Ranska-ottelun.

Anna, Juliette, Clémence ja Greg. “Se on odottamatonta, sanoo Juliette. Jos minulle olisi kerrottu kuukausi sitten, että voisin mennä katsomaan ottelua ja juoda olutta terassilla … Se on historiallinen hetki ja me osallistumme siihen! Olemme etuoikeutettuja. “

Kokeile tätä